aktualności

25.01.2023

Vivascan. pierwszy skaner wewnątrz-ustny od ivoclardigital.


VivaScan. Pierwszy skaner wewnątrz-ustny od IvoclarDigital.


Jako jedni z pierwszych możemy podzielić się wrażeniami z kontaktu ze skanerem VivaScan. Urządzenie od IvoclarDigtal miało swoją premierę światową już jakiś czas temu ale w Polsce dostępne jest w ofercie dopiero od około miesiąca. Na szczegółowe testy i opinie przyjdzie jeszcze czas, bo zapoznanie się ze skanerem wymaga praktycznej pracy w różnych warunkach w ustach pacjentów oraz przy ocenie uzyskanych przy jego pomocy efektów z laboratorium. Na tę chwilę kilka słów pierwszego wrażenia oraz krótki opis funkcji które oferuje.


VivaScan jest skanerem wewnątrz-ustnym przeznaczonym, do wykonywania wycisków cyfrowych pod prace protetyczne, ortodontyczne oraz modele diagnostyczne. Zasadniczo jest to urządzenie typu desktop współpracujące w konfiguracji z laptopem, który jest dostarczany w zestawie, choć przypuszczam nie byłoby problemu na sterowanie nim poprzez spełniający parametry komputer stacjonarny. Skaner realizuje zasilanie kamery oraz komunikację z oprogramowaniem za pomocą jednego kabla USB, co jest bardzo dobrym rozwiązaniem, bo minimalizuje ilość kabli a tym samym wpływa na funkcjonalność i ergonomie pracy. Zaproponowany przez producenta laptop to 16" jednostka HP, typowy komputer przenośny, w konfiguracji z wydajną grafiką oraz dużą ilością pamięci konieczną do obróbki grafiki 3D oraz przetwarzania ogromnej ilości danych liczbowych.


Kamera skanera prezentuje się nader atrakcyjnie. Jest lekka ( okolice 200g), smukła i wyprofilowana ergonomicznie. Posiada dwa przyciski sterujące funkcjami kamery oraz umożliwiające zdalne obracanie obrazu na monitorze komputera. Eliminuje to jedną z najpoważniejszych wad zestawów z laptopami polegająca na dotykaniu klawiatury urządzenia nie przeznaczonego do dezynfekcji.
Końcówki skanujące są w różnych wielkościach oraz kształtach, dla pacjentów dorosłych oraz dzieci.
Mają wbudowane ogrzewanie elementów lusterka zapobiegające parowaniu, oraz są sterylizowane w autoklawie. Okno skanujące jest typu otwartego z ukośnie ustawionym lusterkiem a jego obszar skanowania wynoszący natywnie 14x14 mm można zmieniać stosując mniejsza końcówkę lub programowo wybierając mniejsze pole widzenia dla większej ekspozycji detali. Skaner jest urządzeniem laserowym o czym informują specjalne fragmenty w instrukcji, pracującym w technologii triangulacji jako metodzie pobierania danych obiektu. Głębokość skanowania, czyli tzw. głębia ostrości to około 17 mm, co jest typowym wynikiem w tej klasie urządzeń.


Oprogramowanie skanujące jest czytelne i proste w obsłudze. Składa się z nierozbudowanego modułu administracyjnego do zakładania karty pacjenta i określania charakteru pracy i koniecznych informacji. Moduł skanowania, podobnie jak w innych produktach intuicyjnie prowadzi użytkownika poprzez wymagane kroki aby uzyskać wszystkie niezbędne elementy skanu dla danego rodzaju pracy.
Tutaj nie ma nic wyjątkowego jak i nie brakuje żadnych funkcji. Zmiana katalogów, nawigacja na skanowanym obszarze, funkcje edycyjne są proste i czytelne. Oprogramowanie ma kilka dodatkowych opcji pracy samej kamery, ekspozycji czy zoomu jednak te są ukryte w specjalnych zakładkach dostępnych na życzenie i nie przytłaczają użytkownika mnogością kroków do wykonania.
Moduł obróbki plików też oferuje wszystkie niezbędne narzędzia do edycji i oceny uzyskanych skanów. W tym kilka przydatnych funkcji do analizy warunków zgryzowych, tak pomocnych w przygotowywaniu prac protetycznych. Eksport plików w dowolnym, otwartym formacie jak st., obj. czy ply. odbywa się poprzez chmurę firmową IvoclarDigital po założeniu konta użytkownika w kilku prostych krokach.


Vivascan jest pierwszym, własnym skanerem sygnowanym przez IvoclarDigital. Firma posiada w chwili obecnej pełną ofertę technologiczną w zakresie cyfrowego pozyskiwania i obróbki danych
protetycznych. Koncept ten opiera się na urządzeniach, oprogramowaniu i dopasowanych do tego własnych materiałach od jednego producenta, co w znaczny sposób przyczynia się do eliminacji błędów i niepowodzeń w technologii CAD/CAM wynikających z konieczności zintegrowania różnych elementów w jednym systemie. Jest to niewątpliwie jedna z większych zalet całej oferty. Oczywiście asortyment jest w chwili obecnej w pełni otwarty konfiguracyjnie, co umożliwia dowolne łączenie jego elementów z innymi produktami oraz swobodna wymianę danych i informacji pomiędzy urządzeniami.


Skaner VivaScan jest zbyt krótko na rynku i nie ma w tej chwili wielu użytkowników aby móc więcej zaprezentować ocen i wrażeń z codziennej pracy z nim . Jednak wydaje się prawdopodobne, że producent tej klasy co IvoclarDigital musi proponować produkt nie odbiegający od wysokiej jakości do jakiej nas przyzwyczaił. Z drugiej strony obecne skanery na rynku zaczynają powoli reprezentować coraz bardziej zbliżony do siebie, wysoki poziom oferowanego działania i nieliczne modele będą wyraźnie wybijały się ponad ten standard.

powrót
Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (RODO), informujemy, że Administratorem Państwa danych osobowych jest Laboratorium CAD/CAM LAB, Jutrzenki 30, 05-270 Marki. Przetwarzanie Państwa danych osobowych będzie się odbywać na podstawie art. 6 RODO w celach statystycznych, marketingowych i analizowaniu ruchu na stronie internetowej. Profilowanie używane jest w Google Analytics, Google AdWords. Dane będą przechowywane przez okres od 30 dni do 5 lat. Posiadacie Państwo prawo dostępu do swoich danych osobowych, prawo do ich sprostowania, usunięcia. Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo zablokować tę opcję samodzielnie w ustawieniach przeglądarki.Akceptuję