aktualności

25.01.2023

Głębokość skanowania.


Porównując dane skanerów wewnątrz-ustnych można zauważyć, że producenci podają
parametry techniczne, które czasami nie mają wartości praktycznej dla użytkownika i nie stanowią o jakości danego urządzenia pod kątem zastosowania.


Jednym z parametrów praktycznie wpływających na skanowanie w jamie ustnej jest odległość od końcówki skanującej do obiektu na której skaner poprawnie czyta dane. W niektórych publikacjach ma on nazwę " głębi ostrości" co ma uzasadnienie w przypadku skanerów pracujących w technologii światła strukturalnego i posiadających przysłonę w układnie optycznym . Takim skanerem jest przykładowo PRIMESCAN z firmy Sirona. W przypadku pozostałych skanerów posiadających stały focus w układzie optycznym jest to zakres na jakiej układ optyczny posiada ostry obraz skanowanego obiektu, takim skanerem jest 3DS RUNYES lub VIVASCAN IvoclarDigital. Parametr głębi skanowania określa nie tylko na jaką "głębokość" skaner potrafi odczytać nisko położone elementy w jamie ustnej a przede wszystkim możliwość odczytu położonych obok siebie wysokich i niskich obszarów. Ma to miejsce, na przykład w sytuacji, gdy bezpośrednio obok wysokiej i cienkiej preparacji w obszarze przednim znajduje się brak zębowy ze znacznym zanikiem wyrostka. Skaner o dużej głębi skanowania odczyta obydwa obszary podczas jednego przebiegu i nie będą one powodowały zaburzenia szybkości skanowania i nie wpłyną na zgubienie orientacji przez oprogramowanie. Skaner o małym zakresie, nie "zobaczy" nisko położonego wyrostka czy platformy implantu, jeżeli w polu widzenia ostrości będzie wysoki obiekt. Spowoduje to brak ciągłości odczytu w tym miejscu i zgubienie pozycji skanowania. Należy mieć na uwadze, że jeżeli pomiędzy dwom wysokimi obiektami ( np. kantami siecznymi preparacji przy siekaczach) znajduje się brak zębowy o znacznym zaniku to dla skanera o małej głębi ostrości będzie to obszar niemożliwy do odczytania mając na uwadze przeciętne wielkości końcówki skanującej, której nie uda się wprowadzić w tą szczelinę. Staje się oczywistym, że każdy użytkownik wykonujący zaawansowaną protetykę a już szczególnie prace na implantach doceni każdy milimetr głębi ostrości jaki zaoferuje skaner.


PRIMSCAN jest niekwestionowanym rekordzistą w tej konkurencji a jego głębia ostrości wynosi 20mm. Dla 3DS RUNYES oraz VIVASCAN ten parametr oscyluje około 16-17mm co i tak jest niezłym wynikiem mając na uwadze ,ze są to urządzenia w innej klasie sprzętowej i pracującej w innej technologii odczytu obrazu.


Zapraszam na testy praktyczne wymienionych skanerów w gabinecie i rzetelną informację o możliwościach technicznych ; tel 609 857 299


foto. na zdjęciu obraz ze skanowania odcinka przedniego pacjenta z PRIMESCAN. Skaner odczytał wierzchołek zęba siecznego oraz cały obraz długości (!) kanału korzenia. To jest piękny przykład przewagi technologicznej w zastosowaniu praktycznym.

powrót
Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (RODO), informujemy, że Administratorem Państwa danych osobowych jest Laboratorium CAD/CAM LAB, Jutrzenki 30, 05-270 Marki. Przetwarzanie Państwa danych osobowych będzie się odbywać na podstawie art. 6 RODO w celach statystycznych, marketingowych i analizowaniu ruchu na stronie internetowej. Profilowanie używane jest w Google Analytics, Google AdWords. Dane będą przechowywane przez okres od 30 dni do 5 lat. Posiadacie Państwo prawo dostępu do swoich danych osobowych, prawo do ich sprostowania, usunięcia. Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo zablokować tę opcję samodzielnie w ustawieniach przeglądarki.Akceptuję