aktualności

25.01.2023

Frezarki ivoclardigital z serii pm - moc i efektywność.

Frezarki CNC stanowią główny element systemów cyfrowych w stomatologii. Dzięki obróbce skrawaniem na sucho oraz szlifowaniem na mokro możemy uzyskać praktycznie wszystkie typu konstrukcji potrzebnych do prac protetycznych. Maszyny te, stanowiąc serce systemów, w głównej mierze odpowiadają za uzyskiwane efekty, jakość elementów oraz decydują o wydajności pracy.
W chwili obecnej mamy znaczną liczbę producentów tego typu urządzeń, jednak w praktyce okazuje się , że tylko kilka modeli i marek urządzeń stanowi większość na rynku. Jest to spowodowane przyczynami, które nie musza być tak oczywiste dla każdego kto dopiero zastanawia się nad wyborem maszyny dla siebie. W kilku słowach postaram się przybliżyć problematykę związaną z wyborem tego typu urządzenia i ogólnie nakreślić wymagania, jakie powinno spełniać na przykładzie rodziny urządzeń z serii PM od producenta IvoclarDigital.


Seria PM obejmuje trzy modele PM3, PM5 oraz największy PM7. Maszyny są zbudowane w oparciu o zbliżony projekt, te same rozwiązania techniczne oraz podobne działanie . Różni je przeznaczenie, wydajność pracy oraz ekonomia związana z zakupem. Krótka charakterystyka urządzeń jest łatwa w tym przypadku , gdyż można traktować całą rodzinę jako całość a poszczególne funkcje omawiać na przykładzie konkretnego modelu który je akurat posiada.


Zakup maszyny wiążę się ze znacznym wydatkiem i zazwyczaj poprzedzają go przemyślane decyzje i długotrwałe poszukiwania. W przypadku zakupu pierwszego urządzenia tego typu, trudność polega na zrozumieniu jakie elementy oferty i które aspekty techniczne są istotne dla tego konkretnego nabywcy. Sytuacje komplikuje fakt, że nie tylko suche dane techniczne i parametry fizyczne stanowią o sukcesie wyboru. Zakup maszyny to również dobrze dobrana oferta pod względem wydajności, wsparcia technicznego oraz ekonomii samej inwestycji. Należy pamiętać, że frezarka nie stanowi sama w sobie całego systemu, jest głównym ale tylko elementem w całości a jej zakup wiąże się z koniecznością dodatkowych, często dość pokaźnych kosztów wdrożenia, akcesoriów czy działań serwisowo- eksploatacyjnych.


Dobór właściwego urządzenia do naszych potrzeb - koncepcja, analiza i …biznes plan.
Wszystkie plany zakupu powinny rozpoczynać się kompletnym i przemyślanym biznesplanem zawierającym w sobie nie tyle samą kalkulację zakupu urządzenia ale odwrotnie; analizę rentowności
opartą na wydajności maszyny, jej zakresie działania oraz ekonomice pracy. Wedle starej zasady ; jeżeli mamy odpowiednia liczbę i rodzaj zleceń - cena zakupu narzędzia nie ma większego znaczenia -
wszystko jest do zamortyzowania i przyniesie zysk. Jeżeli nie mamy odpowiedniej liczby zleceń danego rodzaju - nasza amortyzacja nagle zaczyna się gwałtownie wydłużać a koszty funkcjonowania rosnąć. Jeżeli nie mamy w ogóle właściwej ilości prac do zakupu maszyny, to cały koncept jest nieporozumieniem i prawdopodobnie nigdy nie pozwoli nam na zwrot poniesionych kosztów o zysku nie wspominając. Dobór maszyny w tym kontekście to nie tylko kwestia wielkości i mocy. Jeżeli zauważymy , że urządzenia o bardzo zróżnicowanych parametrach wagi, mocy i wydajności mogą (często w teorii) oferować podobne możliwości zastosowania to powinniśmy się zastanowić jakim kosztem i czy przypadkiem ten koszt w krótkim okresie czasu nie zdecyduje o złym lub dobrym wyborze tego urządzenia. Duży może więcej , szybciej i .. paradoksalnie taniej, jeżeli ma coś wykonywać ciągle i w znacznych ilościach. Mały zrobi to samo, o ile nie będzie tego dużo i często ale zazwyczaj znacznie większym kosztem. To generalna uwaga jaką należy się kierować w tym względzie. Przyjrzyjmy się teraz temu założeniu na przykładzie maszyn z serii PM.


Maszyny PM od IvoclarDigital różnią się głownie… dla jakiego modelu biznesu są adresowane. Kiedy przyjrzymy się danym technicznym, rozwiązaniom konstrukcyjnym oraz zakresie stosowania nagle staje się jasne, że maszyny te różnią się przede wszystkim grupą użytkowników do której są adresowane. W każdej z nich zastosowano wrzeciona najwyższej półki jakościowej, zaawansowane łożyskowanie oraz sterowanie serwomotorami. Tak samo rozwiązano mechanikę magazynów narzędzi, sterowanie osiami, chwytem materiału. Maszyny mają prawie identyczną konstrukcje komory obróbki i przemyślany system jej oczyszczania. Różni je wydajność i zakres zastosowania a tym samym grupa docelowa klientów.


PM3 jest adresowana do mniejszych laboratoriów , dużych praxis-laborów czy klinik stomatologicznych. Wszędzie tam, gdzie potrzebne będzie szybkie wykonanie prac w materiałach miękkich takich jak tlenek cyrkonu, kompozyty czy PMMA. Tak samo jeżeli potrzebujemy prace w materiałach twardych z prefabrykowanych bloczków materiałów ceramicznych wszystkich typów , materiałów hybrydowych czy kompozytowych. Maszyna pracuje w trybie suchym i mokrym, czyli skrawa i szlifuje a przejście pomiędzy nimi odbywa się w bardzo szybki sposób. Nasuwa się tutaj wniosek, że jeżeli naszym głównym zakresem działań są uzupełnienia stałe, niezależnie czy pojedyncze czy pełno-łukowe, docelowe lub tymczasowe , prace estetyczne licówki, inlaye i korony pełno-konturowe to ta maszyna będzie dla nas rozsądnym i przemyślanym wyborem.
PM5 stanowi jej większe rozwinięcie a jej przeznaczenie staje się oczywiste jeżeli zauważymy, że przy tych samych zaletach i zakresie zastosowania mamy opcjonalny magazyn materiałów w postaci automatycznej zmieniarki. To powoduje, że ten model sprawdzi się doskonale w tych samych warunkach ale gdy głównym czynnikiem oceny przydatności jest wydajność i masowa produkcja.
Prace w trybie stałym bez konieczności nadzoru osoby obsługującej, zmiana trybu pracy z suchego na mokry bez konieczności przerwy technologicznej, automatyczna kontrola procesu ( złamania narzędzia , błędy etc ). PM5, czyli większa siostra to inny plan ..marketingowy , zakładający określone rodzaje prac wykonywane z dużym natężeniem i w sposób jak najbardziej autonomiczny. Zauważmy, że przy porównywaniu obydwu maszyn nie pojawia się określenie o takiej samej przydatności do wszystkich rodzajów prac i absolutnej wszechstronności. Ale te prace do których są przeznaczone obydwie maszyny wykonają tak samo precyzyjnie, szybko i łatwo. A dodatkowo, większa z nich wykona ich więcej w dużo w krótkim czasie bez nadzoru człowieka. To już determinuje ich zastosowanie i docelową grupę klientów jaka powinna się nimi interesować.
PM7 reprezentuję inną koncepcję. Tutaj nie ma kompromisów. W centrum uwagi jest dokładność i
wygoda pracy , masowa produkcja i wszechstronność materiałowa jednak PM7 stanowi krok dalej w kierunku zakresu zastosowania. W stosunku do swoich mniejszych modeli z rodziny oferuję prace w materiałach twardych takich jak chrom-kobalt oraz tytan w pełnym spektrum prac. To zmienia układ rzeczy, ponieważ aby frezarka mogła oferować stałą wydajną prace w tych rodzajach materiałów konieczna jest inna moc, wydajność układów przeniesienia napędu, stabilność a to powoduje inne gabaryty wagę i zasilanie. To wszystko z kolei gwałtownie winduje ogólny koszt zakupu i instalacji …ale obniża zarazem jednostkowe koszty produkcji. Tym samym PM7 będzie jedynym wyborem wszędzie tam, gdzie potrzebne są wszystkie wymagania o jakich już mówiliśmy powyżej plus ciągła i wydajna prace w chrom kobalcie i tytanie. Tym samym do zakresu prac dochodzą konstrukcje nośne prac stałych, szkielety, łączniki implantologiczne i elementy konstrukcyjne typu belki, zamki teleskopy. To określa precyzyjnie grupę docelowa klientów jako duże laboratoria i laboratoria przy dużych klinikach , gdzie oprócz znacznej wydajności dziennej i zróżnicowaniu materiałowym oraz rodzajowym prac dochodzi absolutna wszechstronność.


Tym samym łatwiej już teraz określić dla kogo dana maszyna byłaby właściwym wyborem, ale to dopiero początek drogi w podejmowaniu decyzji, o czym napiszemy w kolejnych odsłonach.


powrót
Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (RODO), informujemy, że Administratorem Państwa danych osobowych jest Laboratorium CAD/CAM LAB, Jutrzenki 30, 05-270 Marki. Przetwarzanie Państwa danych osobowych będzie się odbywać na podstawie art. 6 RODO w celach statystycznych, marketingowych i analizowaniu ruchu na stronie internetowej. Profilowanie używane jest w Google Analytics, Google AdWords. Dane będą przechowywane przez okres od 30 dni do 5 lat. Posiadacie Państwo prawo dostępu do swoich danych osobowych, prawo do ich sprostowania, usunięcia. Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo zablokować tę opcję samodzielnie w ustawieniach przeglądarki.Akceptuję